Szybka dokumentacja technologiczna. Wersja podstawowa


W jaki sposób wygenerować w NX rozpiskę zawierającą parametry, które mogą interesować operatora obrabiarki? Przedstawię wersję uproszczoną: bez korzystania z ShopDoc, czyli bez możliwości zbytniej personalizacji graficznej takiej rozpiski. Nie będzie loga Firmy, miejsca na pieczątki i podpisy 😉 ani nawet screena ze ścieżkami. Temat takiej mocno dostosowanej dokumentacji jeszcze poruszymy, jeżeli będzie zainteresowanie… Natomiast dzisiaj interesuje nas esencja najważniejszych informacji.

Podczas pracy w NX mamy cały czas dostęp do listy operacji. Przyjrzyjmy się jej bliżej. Rozszerzmy okno nawigatora, lub przenieśmy je na dół okna grafiki *. Kolumny jakie mamy w tym oknie przedstawione, możemy dowolnie konfigurować (włączać, wyłączać, zmieniać kolejność). W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne pole w nawigatorze i wybieramy Columns / Configure….

 

NX CAD

Możemy sobie w tym oknie dostosować wyświetlanie informacji wg naszego upodobania (w uzgodnieniu z operatorem, jeżeli chcemy generować dla niego rozpiskę).  Ja wybrałem taki układ jak na rysunku poniżej:

NX CAD

Wygenerowanie rozpiski wymaga jedynie kliknięcia prawym przyciskiem myszy na wolne pole w nawigatorze (jak poprzednio) i wybrania opcji Export to Browser lub Export to Spreadsheet.

Jeżeli wybierzemy eksport do przeglądarki, uzyskamy plik o wyglądzie obrazka z nagłówka tego wpisu. Będzie to plik, który otworzy nam się w przeglądarce internetowej. Możemy go teraz z poziomu przeglądarki internetowej wydrukować, lub wyeksportować do formatu obsługiwanego przez układ sterowania obrabiarki (np. PDF).

Wybierając eksport do arkusza kalkulacyjnego, musimy mieć zainstalowany Microsoft Office (Open Office nie wystarczy). Wadą tego sposobu eksportu jest „brzydszy” wygląd dokumentu, natomiast zaletą możliwość dostosowania szerokości kolumn do zawartości (a nawet dopisanie uwag – lub zmianę parametrów).

Co więcej przy rozpisce wygenerowanej do przeglądarki internetowej, możemy ocenić czy kod NC jest aktualny w porównaniu do pliku *.prt z pbróbką (widzimy np. żółty wykrzyknik przed nazwą operacji).

W podobny sposób możemy wygenerować listę narzędzi. Układ kolumn z informacjami jest osobny dla każdego z widoków (programu/obrabiarki/geometrii/metod). Wystarczy odpowiednio dostosować kolumny w widoku obrabiarki i możemy uzyskać listę narzędzi np. takiej postaci:

NX CAD

Oczywiście przed wygenerowaniem listy narzędzi klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne pole w nawigatorze i wybieramy polecenie Collapse All. Co ciekawe możemy na tej liście wyświetlić łączny (teoretyczny) czas pracy narzędzia w tym programie.

 

* Mówiąc o oknie nawigatora u dołu okna grafiki mam na myśli taką sytuację:

NX CAD

Bywają sytuacje, że i taki układ z dobrym przeglądem kolumn nawigatora jest nam potrzebny…
3 komentarze


 1. Cze 14, 2012

  Tomasz

  Autor:

  Witam,
  czy w NX 7.5 możliwe jest automatyczne wyciągnięcie minimalnego wysunięcia narzędzia z oprawki? Tutaj jak się domyślam jest to Shortest Tool Length.

  Pozdrawiam

  Odpowiedź

  • Wrz 10, 2012

   Marek

   Autor:

   W NX7.5 nie ma na liście kolumny Shortest Tool Length w ONT, więc chyba pojawiło się to po raz pierwszy w NX8

   Odpowiedź

Zostaw Komentarz


Wpisz wynik *