Nowa operacja VARIABLE_AXIS_GUIDING_CURVES w NX 12.0.1

1x

Użytkownicy NX CAM począwszy od wersji 12.0.1 mogą korzystać z nowej operacji VARIABLE_AXIS_GUIDING_CURVES. Jest to operacja 5-osiowa, która swoimi parametrami przypomina FIXED_GUIDING_CURVES wprowadzoną w kolejnej odsłonie oprogramowania (czyli od NX 12.0.2).

Z uwagi, że podstawowe parametry tych bliźniaczych obróbek zostały już omówione przy okazji innego wpisu na blogu:

OPERACJA FIXED_GUIDING_CURVES - NOWOŚĆ OD NX 12.0.2

skupimy się teraz jedynie na dodatkowych opcjach, ułatwiających pracę przy programowaniu obrabiarek wieloosiowych.Dość oczywiste wydaje się zastosowanie co najmniej kilku możliwych metod ustawiania osi narzędzia. 

Po określeniu krzywych prowadzących i wybraniu  Axis (Oś) np. jako Toward Line (Do linii) otrzymujemy bardzo poprawną ścieżkę 5-osiową. 

Belka Geometry (Geometria) wyposażona została w dodatkowe okienko Specify Containment Loops (Określ pętlę zakresów), które pozwala na ograniczenie ścieżki narzędzia tylko do pożądanego obszaru.

Ciekawe wydaje się też rozwiązanie dla sytuacji gdy frez koliduje z obrabianym elementem (patrz ilustracja).

​Dla uniknięcia ruchów kolizyjnych (patrz wyżej) dodano belkę Avoidance and Axis Smoothing. Umożliwia ona zastosowanie znanych z Tilt Tool Axis (Odchyl oś frezu) opcji wycinania, bądź przekształcania fragmentów ścieżki. Tutaj zmiany wprowadzane są jednak na bieżąco (nie trzeba najpierw przeliczać operacji, a dopiero później przekształcać ścieżki narzędzia).

Dla przykładu zmiana domyślnej wartości None (Brak) na Tilt/Retract (Odchylenie/Wyjście) i ograniczenie Max Angle (Maks. kąt) do 45 stopni pozwala na uzyskanie poprawnej, bezkolizyjnej pracy narzędzia.

Kontynuując wątek podobieństw do Tilt Tool Axis (Odchyl oś frezu) po bliższym przyjrzeniu się VARIABLE_AXIS_GUIDING_CURVES można znaleźć jeszcze jedną zapożyczoną funkcjonalność.

Są to (wspominane już na początku) opcje kontroli osi narzędzia. Do wyboru mamy dwie nowe możliwości, których próżno szukać choćby w VARIABLE_STREAMLINE:

  • ​Toward Curve (Do krzywej)
  • Away from Corve (Od krzywej)


 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 22, maj 2019

Zdjęcie captcha

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmienn...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który nastę...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku. ...
20 lipiec 2018
NX CAD
W wielu przypadkach projektowane elementy powtarzają się wielokrotnie w złożeniach. Ponadto często zdarza się, iż każde z wystąpień, pomimo że znajduje się w różnych obszarach konstrukcji, jest związane tym samym zbiorem więzów złożenia. Aby uniknąć zbędnej pracy na definiowaniu kilkukrotnie tych sa...