Nowa operacja TUBE_FINISH w NX 11

1

​W wersji NX 11 pojawiła się do wyboru nowa operacja Tube Finishing (Wykończenie rury).

​Obróbka to została stworzona głównie z myślą o przemyśle motoryzacyjnym. 

Klasycznym przykładem wykorzystania tak utworzonej ścieżki mogą być kolektory ssące i wydechowe silników spalinowych. Elementy te zwykle wykonywane są z odlewów i stawiane są im wymagania zapewnienia maksymalnie dużego przepływu powierza (względnie mieszanki paliwowo-powietrznej, spalin ... itp.) co w praktyce można uzyskać w dużej mierze przez odpowiednio zagęszczoną oraz wygładzoną ścieżkę narzędzia.

Przyjrzyjmy się teraz jak działa TUBE_FINISH.

Po określeniu podstawowych danych w oknie Location (Lokalizacja) należy przede wszystkim wybrać ścianki obrabiane Specify Cut Area (Określ obszar obróbki) oraz zdefiniować parametry w Tube Finish (Rurka - wykończenie). W efekcie otrzymamy ścieżkę narzędzia, która dwustronnie obrabia wskazany kanał.

​Dodatkowo na belce Geometry (Geometria) mamy możliwość określenia krzywej środka obrabianego kanału. Wskazanie takiej krzywej umożliwia często większą kontrolę nad zachowaniem narzędzia (unikanie kolizji w ruchach wejścia/wyjścia, określenie strony startu/końca itp.).

Przykładowo wskazując krzywą w Specify Central Curve (Określ krzywą środkową) możemy kontrolować odległość narzędzia od ścianki/naddatku ponieważ wejście i wyjście frezu będzie odbywało się w okolicach tej właśnie krzywej.

​Możliwe jest też obrabianie przelotowego kanału tylko z jednej strony lub jedynie na pewnym fragmencie (taka sytuacja może mieć miejsce np. po napawaniu uszkodzonej części).

W tym celu wystarczy odpowiednio zdefiniować parametry na belce Machining Region (Region obróbki skrawaniem).

​Jeśli w obrabianej rurze istnieją dodatkowe, nieregularne ścianki (np. w postaci wypukłych wysp) zostaną one uwzględnione w obliczeniach, a sama ścieżka narzędzia nadal zachowa ciągłość przebiegu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość wskazywania pomocniczych ścianek, które nie koniecznie muszą należeć do WORKPIECE.

Niekiedy przy bardziej skomplikowanych modelach mamy do czynienie z rozdzielającymi się kanałami. Zobaczmy więc co się stanie w takiej sytuacji.

Jak widać obróbka powstała z uwzględnieniem jednego z kanałów. Pytanie jednak jak kontrolować obrabiany fragment detalu (który w tym momencie jest dość "przypadkowy") ? Z pomocą przychodzi nam znów opcja Specify Central Curve (Określ krzywą środkową).

Często też nie będziemy chcieli frezować sąsiedniego kanału. Należy więc wtedy zaślepić pomocniczymi powierzchniami wspólną przestrzeń dolotową.

Jeśli technologia wymaga wygładzenia ścieżki w narożnikach należy to uwzględnić podczas tworzenia powierzchni zaślepiających.

Poza opisanymi powyżej, standardowymi rozwiązaniami możliwe są też bardziej nietypowe zastosowania, jak np. obróbka podcięć w zamkniętych obszarach.

Na koniec warto wspomnieć, że omawiana operacja znalazła swoje rozszerzenie o 5-osiową obróbkę zgrubną TUBE_ROUGH,  wprowadzoną w NX 12 i opisaną przy okazji innego wpisu na blogu:

TUBE_ROUGH - ZGRUBNA OBRÓBKA 5-OSIOWA - NOWOŚĆ W NX 12

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 22, maj 2019

Zdjęcie captcha

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmienn...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który nastę...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku. ...
20 lipiec 2018
NX CAD
W wielu przypadkach projektowane elementy powtarzają się wielokrotnie w złożeniach. Ponadto często zdarza się, iż każde z wystąpień, pomimo że znajduje się w różnych obszarach konstrukcji, jest związane tym samym zbiorem więzów złożenia. Aby uniknąć zbędnej pracy na definiowaniu kilkukrotnie tych sa...